top of page
MicrosoftTeams-image.png

KONSTRUKČNÍ PRÁCE

Při výzkumu a vývoji nových technologií jsme byli zpravidla nuceni vyvinout také unikátní zkušební vybavení, které následně dovolilo realizaci, často velmi nestandardních, verifikačních experimentů (neexistuje pro ně norma či předpis). Členové týmu proto mají zkušenosti s konstrukčními návrhy testovacích zařízení a technických demonstrátorů, které by nebylo možné nahradit běžně dostupnou komerční technikou. Taktéž můžeme nabídnout zkušenosti s instrumentací navržených zařízení pro účely řízení a měření. Nabízené konstrukční práce tak lze v principu rozdělit na dvě hlavní kategorie podle zvoleného cíle:

Návrh technického demonstrátoru

  • Cíl: Zkonstruovat (zjednodušený) simulátor který dovoluje prezentovat funkci vyvinutého produktu či podstatu fyzikálního principu, na kterém je produkt založený. Konstrukce může být přizpůsobena také za účelem propagace (např. oslovení potenciálních partnerů, veletrhy apod.).

  • Dynamické chování demonstrátoru nemusí nutně odpovídat reálným provozním podmínkám, avšak v některých případech je cílem ukázat funkci produktu v podmínkách blízkých reálnému provozu.​

  • Příklady u nás vyvinutých technických demonstrátorů - demonstrátor řízené MR vzpěry pro vibroizolaci nákladu pro kosmonautiku, řízené odpružení elektrokola, simulátor semiaktivně řízeného tlumiče vrtění pro kolejová vozidla a další.

Návrh testovacího zařízení

  • Cíl: Zkonstruovat testovací zařízení, které umožní ověřit žádané vlastnosti navrženého produktu (nejčastěji tzv. funkčního vzorku) ve vybraných provozních podmínkách. Alternativně může být cílem ověření či zkoumání určitého fyzikálního jevu, prostřednictvím zkonstruovaného zkušebního zařízení.

  • Obvykle je cílem ověřit dynamické chování sledovaného zařízení v podmínkách odpovídajících reálnému provozu.​

  • Zařízení jsou konstruována taktéž za účelem ověření nových přístupů k jejich řízení (testování funkce adaptivních a semiaktivních algoritmů) a specifickým výzkumným účelům.

  • Příklady unikátních testovacích zařízení navržených členy týmu jsou např. reometr pro měření reologických vlastností MR kapalin v magnetickém poli a velkých smykových spádech, simulátor umělé vozovky pro testování řízeného odpružení či zařízení pro dlouhodobé zkoušky těsnicích elementů MR tlumičů a další.

bottom of page